Sztuczne materiały ubrań wcale nie znaczy “złe”

Main image

Tkaniny sztuczne są pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy materiałami naturalnymi a syntetycznymi. Sztuczne włókna pozyskuje się bowiem z tkanin naturalnych (głównie celulozy), ale poddaje się je chemicznemu przetworzeniu. Swoimi właściwościami przypominają materiały naturalne, ale są od nich znacznie tańsze. Charakterystyczne dla sztucznych materiałów jest to, że po naciągnięciu powinny one odzyskiwać swój pierwotny kształt. Jeśli tak nie jest, to jakość tej tkaniny nie jest najlepsza.

Sztuczne tkaniny występujące w ubraniach:

  • Wiskoza – sztuczna tkanina, przetworzona chemicznie, produkowana z celulozy. Jest miękka i przyjemna w dotyku, choć bardziej śliska niż bawełna, dobrze chłonie wilgoć. Z wyglądu przypomina jedwab, jest bardzo przewiewna i ładnie okala ciało. Niestety, podobnie jak materiały naturalne, ma tendencje do gniecenia lub elektryzowania.

  • Modal – to sztuczne włókno, jak wiskoza produkowany jest z celulozy. Można się też spotkać z nazwą “rayon”.

  • Acetat – jest tkaniną sztuczną, wytwarzaną z celulozy.

  • Polar – prawdopodobnie najbardziej “znajoma” nazwa w tym zestawieniu. Polar jest również tkaniną sztuczną, której zawdzięczamy izolowanie przed zimnem. Wykorzystywany jest głównie do produkcji ubrań zimowych lub sportowych. Włókna polaru umożliwiają skórze „oddychanie”.

  • Żakard – jest materiałem bardzo ozdobnym, z wypukłym wzorem. Może być np. jedwabny lub wiskozowy. Często używa się go do szycia sukni wieczorowych.

  • Żorżeta – to tkanina „lejąca”, o rzadkim splocie. Może być produkowana np. wiskozy.

Oczywiście stosunkowo rzadko się zdarza, aby ubranie było w całości wykonane z jednego materiału. Najczęściej w sklepach dostępne są mieszanki tkanin, np. bawełna z poliestrem, wełna z akrylem, bawełna z wełną, poliester z wiskozą, bawełna z elastanem itd. Czasem nawet sama domieszka syntetycznych materiałów sprawi, że odzież utrzyma fason i nie będzie się tak łatwo gniotła (co jest typowe dla tkanin naturalnych i sztucznych). Wybierając mieszanki materiałów, zwracaj jednak uwagę, aby materiały naturalne i sztuczne dominowały nad tymi syntetycznymi.

Napisz komentarz