SlowFashionistka

"The True Cost", czyli ile naprawdę kosztują nasze ubrania

“The True Cost” to dokument wyreżyserowany przez Andrew Morgana, który swoją światową premierę zaliczył w Cannes w 2015 roku. Obecnie możemy obejrzeć go m.in. na Netflxie. Film jest krytycznym spojrzeniem na przemysł odzieżowy i etyczne skutki tzw. fast fashion - mody szybkiej, taniej i… szkodliwej.

Tragedia w Rana Plaza

Impulsem dla Morgana do stworzenia “The True Cost” było wydarzenie z 2013 roku, kiedy to w Bangladeszu zawalił się budynek Rana Plaza - miejsce, w którym szyto odzież dla zagranicznych sklepów. W wyniku tragedii zginęło ponad tysiąc osób. I to w odpowiedzi na to wydarzenie Morgan zaczął podróżować po świecie, szukając miejsc, gdzie powstają ubrania dużych marek - jak Inditex czy H&M. W wyniku tych podróży (m.in. po Chinach, Indiach, Kambodży czy Bangladeszu) przeprowadził wywiady z wieloma osobami zaangażowanymi w problem - pracownikami fizycznymi, właścicielami fabryk, specjalistami ds. środowiska, przedstawicielami światowego ruchu Fair Trade.

Za kulisami fast fashion

W “The True Cost” zwrócono uwagę na różne aspekty fast fashion: wpływ na środowisko (zanieczyszczenia rzek, ziemi, powietrza - przemysł odzieżowy jest drugim na świecie, jeżeli chodzi o zanieczyszczanie naszej planety), jakość produkowanych w ten sposób ubrań oraz wyzysk pracujących w fabrykach ludzi. Podkreślony została smutna tendencja, zgodnie z którą światowy rynek mody z roku na rok staje się coraz potężniejszy i lukratywny, ale nijak nie wpływa to na poprawę  warunków pracy fizycznej.

Na taniej modzie bogacą się przede wszystkim właściciele marek - np. właściciel Zary, czyli Amancio Ortega, który na aktualnej liście najbogatszych ludzi świata wg “Forbsa”, plasuje się na szóstej pozycji z majątkiem 62,7 mld dolarów. Jednocześnie pracownicy fizyczny w biednych krajach za swoją pensję są w stanie ledwo przeżyć, a warunki ich pracy pozostawiają wiele do życzenia - naruszone wszystkie wymogi bezpieczeństwa, brak przerw, kilkunastogodzinny dzień pracy. To właśnie te dwa aspekty mody pokazne zostały w filmie “The True Cost”

Refleksja na temat branży modowej 

Oglądając “The True Cost” możemy zobaczyć, co tak naprawdę kryje się za niskimi cenami naszych ubrań (a kto z nas nie cieszył się kiedyś, że “dorwał” sukienkę za 20 zł?) i jak nasze wybory zakupowe pośrednio wpływają na środowisko, warunki pracy, wyzysk. I chociaż w filmie nie pokazano wielu konkretnych, a łatwo dostępnych rozwiązań, to warto go zobaczyć i włączyć się w dyskusję na temat świadomej mody.  

Powiązane artykuły

Certyfikat Fair Trade - co oznacza?

Świadoma moda to temat, który staje się coraz popularniejszy - zwłaszcza wśród młodych osób. Powinniśmy zacząć interesować się tym, jaki wpływ na środowisko mają nasze ubrania i w jakich warunkach...

17 maj 2019 /
KK
Czytaj więcej

Warunki pracy w fabrykach odzieży

Często słyszymy o fatalnych warunkach pracy fizycznej w branży odzieżowej, ale rzadko kiedy naprawdę mamy świadomość, jak ta praca wygląda. Długie godziny pracy, budynki grożące zawaleniem, pensja...

9 kwiecień 2019 /
KK
Czytaj więcej

Testowanie na zwierzętach i alternatywne metody testowania

Testowania na zwierzętach ma długą i bolesną historię. Za prekursora tej metody uważa się Galena, który żył w II wieku! Jednak na masową skalę testować na zwierzętach zaczęto dopiero w XX w...

7 marzec 2019 /
KK
Czytaj więcej