SlowFashionistka

Materiały naturalne w ubraniach

Rodzaje materiałów ubrań

Istnieją trzy źródła, z których tworzy się ubrania. Są to: materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne. Każde ma swoje zalety i wady. Dziś zajmiemy się szerszym omówieniem pierwszych z nich.

Materiały takie jak: bawełna, wełna, len, jedwab pochodzą z surowców naturalnych. Dla ubrań z takich materiałów charakterystyczne jest to, że są przewiewne, miękkie i przyjemne w dotyku. Skóra pod nimi może oddychać, nie powodują uczuleń i podrażnień, są po prostu zdrowsze. Warto jednak oddać sprawiedliwość – ich słabszą stroną jest mniejsza odporność na ścieranie i fakt, że dużo łatwiej się gniotą.

Wełna – właściwości i charakterystyka

Uzyskiwana jest z sierści różnych zwierząt. Przyjęło się, że wełna jest handlowo określana w rozmaity sposób, w zależności od tego, od jakiego zwierzęcia pochodzi.

  • owca – merynos, szewiot

  • wielbłąd – kamel

  • lama – alpaka

  • koza – moher, kaszmir

  • królik – angora

Ze względu na zwierzęce pochodzenie posiada znakomite właściwości termoizolacyjne, doskonale odprowadzają wodę oraz pochłaniają promienie UV. Częstym, dość niemiłym  doświadczeniem podczas noszenia wełnianych ubrań jest uczucie gryzienia, a wizualnie – filcowanie się i “kulkowanie” tkaniny.

Odzież bawełniana – najbardziej uniwersalna?

To obecnie najpopularniejszy surowiec tekstylny. Jest uzyskiwany z włókien, które otaczają nasiona rośliny o tej samej nazwie (Gossypium). Włókna bawełny są drobne, elastyczne, przewiewne i przyjemne dla skóry. Ponadto bawełna jest bardzo higienicznym włóknem, ponieważ znosi wysokie temperatury prania i prasowania. Pozytywną cechą odzieży bawełnianej jest również to, że łatwo absorbuje wilgoć, negatywną zaś to, że równie łatwo się gniecie.

Len na upalne dni

Ubrania z lnu są przewiewne, mają właściwości absorbcyjne, dlatego też świetnie wspomagają procesy termoregulacji naszego ciała w upalne dni. Trzeba również wiedzieć, że len ma dość sztywny chwyt, nie włochaci się i jest dość odporny na zabrudzenia. Co ciekawe, wykazuje właściwości antybakteryjne, dlatego też często poleca się noszenie odzieży lnianej alergikom. Dla entuzjastów ruchów ekologicznych istotne może być też to, że len jest całkowicie biodegradowalny. Oryginalnie matowy sznyt ubrań z lnu, staje się połyskliwy, jeśli go wyprasujemy. Dlatego utrzymanie lnianej garderoby jest bardzo trudne. Jest to włókno, które gniecie się niezwykle łatwo.

Jedwab – król wśród tkanin naturalnych

Od zawsze był, jest i zapewne będzie uznawany za jeden z najszlachetniejszych materiałów. Cechami charakterystycznymi dla jedwabiu są: szlachetny połysk, gładkość i śliskość, a także odczucie chłodu, gdy się go dotyka. Jedwab jest materiałem bardzo miękkim, cienkim, i jednocześnie bardzo elastycznym – przez to trudno o zagniecenia. Dzięki składowi swych włókien materiał ten jest szczególnie przyjazny dla skóry. Dlatego jedwab polecany jest szczególnie osobom z problemami natury dermatologicznej.  

To, z jakiego materiału, został zrobiony nasz T-shirt, spodnie czy kurtka jest nie bez znaczenia. Od tego bowiem zależy komfort noszenia, wytrzymałość odzieży, a także nasz jednostkowy wpływ na środowisko naturalne.

Powiązane artykuły

Tajemnice produkcji bawełny ekologicznej

Czym jest bawełna ekologiczna? Czy bawełna może nie być ekologiczna, skoro produkowana jest z roślin? Okazuje się, że jest wiele sposobów otrzymywania tego surowca i niekoniecznie każdy z nich jest...

18 czerwiec 2019 /
MP
Czytaj więcej

Sztuczne materiały ubrań wcale nie znaczy “złe”

Mając tak szeroki wybór ubrań w sklepach, często już po samym dotyku jesteśmy w stanie ocenić jakość produktu. Mimo iż prawdopodobnie nie wiemy, co to za tkanina i nie znamy jej właściwości, czujem...

7 marzec 2019 /
MP
Czytaj więcej