SlowFashionistka

Tajemnice produkcji bawełny ekologicznej

Czym jest bawełna ekologiczna? Czy bawełna może nie być ekologiczna, skoro produkowana jest z roślin? Okazuje się, że jest wiele sposobów otrzymywania tego surowca i niekoniecznie każdy z nich jest dobry dla środowiska.

Mimo że bawełnę do produkcji ubrań pozyskuje się z roślin, wcale nie jest to proces tak naturalny, jak mogłoby się wydawać. Dzisiejsze plantacje bawełny mają po kilka hektarów powierzchni, a na nich rosną rośliny… modyfikowane genetycznie. Ta ingerencja przyczynia się do eliminowania różnorodności biologicznej i w efekcie do niszczenia gleby poprzez wyjałowienie jej - wtedy ta ziemia jest już niezdatna do użytku.

Jak wygląda produkcja bawełny ekologicznej?

W 2010 r. bawełnę ekologiczną wyprodukowano w ilości 240 000 tysięcy ton. Choć ta liczba może wydawać się duża, to efekt jedynie z powodu braku porównania. Te 240 000 tysięcy to niewiele ponad 1% całkowitej produkcji bawełny na świecie. Ale na szczęście widać tendencję wzrostową w produkcji ekologicznej bawełny - w 2006 r. wartość ta wynosiła tylko 37 000 ton.

Ubrania ekologiczne pochodzą z wyłącznie z naturalnych, niemodyfikowanych nasion, dzięki czemu bioróżnorodność roślinna i zwierzęca nie jest zagrożona, a ziemia, na której uprawia się bawełnę ekologiczną, będzie wciąż dobra. Podczas całego procesu produkcji i przetwarzania nie używa się ani grama chemii. Do ochrony roślin zamiast pestycydów używa się naturalnych metod i substancji takich jak: kwas cytrynowy, owadobójczy czosnek, papryczki chilli czy pożyteczne owady.

Zbiory bawełny z ekologicznych plantacji

Bawełnę uprawiana w sposób ekologiczny zbiera się w równie naturalny sposób - ręcznie, a to wpływa na zwiększenie kosztów pracy. To również przyczynia się do pozyskania “czystszego” surowca. Bawełna zbierana maszynowo często ma na sobie ślady zabrudzenia olejem z nasion. A dzięki temu można pominąć chemiczne czyszczenie surowca, które właśnie najbardziej uszkadza i osłabia włókna. W ten sposób omija się również etap barwienia bawełny sztucznymi środkami, który szczególnie szkodzi materiałowi. Bawełnę ekologiczną można farbować tylko naturalnymi barwnikami tj. gliną albo też pozostawić surowiec w jego oryginalnym kolorze - bieli, beżu lub brązu. Odzież z bawełny ekologicznej jest delikatniejsza i nie zawiera substancji uczulających. Chcąc znaleźć ubrania ekologiczne, szukajmy w sklepach metek z napisem: “organic cotton”.

Gdy wybieramy produkty tworzone w sposób ekologiczny, z poszanowaniem praw człowieka, wspieramy jednocześnie ruch przeciwko nieludzkim warunkom pracy na plantacjach bawełny tradycyjnej i dokładamy swoją małą cegiełkę w walce o ocalenie ekosystemu, który jest niszczony przez agresywne działania wielkich producentów ubrań.

Powiązane artykuły

Sztuczne materiały ubrań wcale nie znaczy “złe”

Mając tak szeroki wybór ubrań w sklepach, często już po samym dotyku jesteśmy w stanie ocenić jakość produktu. Mimo iż prawdopodobnie nie wiemy, co to za tkanina i nie znamy jej właściwości, czujem...

7 marzec 2019 /
MP
Czytaj więcej

Materiały naturalne w ubraniach

Sezon wyprzedaży zawsze kusi dużymi obniżkami cen. Wiele z nas chce wtedy skorzystać z okazji i dokupić jakieś podstawowe elementy garderoby lub też poszaleć, zdać się na trendy i poprzeglądać to,...

7 marzec 2019 /
MP
Czytaj więcej