W obecnych czasach coraz więcej mówi się o świadomej konsumpcji, a co z tym związane - również o zwracaniu uwagi na skład ubrań. Jednak wielu z nas wciąż nawet nie spojrzy na metkę w czasie zakupów albo nie ma pojęcia, jak rozumieć jej poszczególne elementy. Dla wszystkich chcących kupować świadomie i tak, by ubrania przetrwały lata - przedstawiamy artykuł o materiałach syntetycznych, tak często spotykanych w sieciówkach.
Podział materiałów
Na początku warto wyjaśnić, jak w ogóle dzieli się materiały, z których robione są nasze ubrania. Przyporządkowujemy je do trzech głównych kategorii:
- materiały naturalne - otrzymywanye z surowców naturalnych, np. bawełna, wełna, len,
- materiały sztuczne - otrzymywane również z naturalnych substancji, ale przetworzonych chemicznie, np. wiskoza, która powstaje z celulozy drzewnej,
- materiały syntetyczne - otrzymywane ze sztucznych, niewystępujących w przyrodzie składników (najczęściej ropy naftowej i jej pochodnych albo plastikowych butelek), np. akryl, nylon, poliester, poliamid.
Czy materiały syntetyczne są złe?
Robiąc zakupy w wielkich sieciach odzieżowych, najczęściej spotkamy się właśnie z materiałami syntetycznymi. Czy to źle? Tak naprawdę zależy to od wielu czynników. Syntetyczne materiały lepiej sprawdzą się w ubraniach sportowych, do tego są wytrzymałe, ale z drugiej strony nie przepuszczają powietrza (co sprawia, że bardziej się pocimy) i słabo chłoną wilgoć. Za to niewielka domieszka materiałów syntetycznych w składzie może być korzystna ze względu na to, że ubranie stanie się dzięki temu mniej podatne na gniecenie.
Rodzaje materiałów syntetycznych
Do najpopularniejszych materiałów syntetycznych należą:
1. Poliester - król sztuczności, który niestety średnio chłonie wilgoć i jest nieprzewiewny. Do jego plusów zaliczymy natomiast dużą wytrzymałość, co sprawia, że będzie dobrym składnikiem np. w profesjonalnej odzieży sportowej
2. Poliamid (nylon) - materiały równie wytrzymały, co nieprzepuszczający powietrza. Łatwy w konserwacji, ale gniotliwy.
3. Elastan - w formie domieszki zwiększa elastyczność ubrań
4. Akryl - zamiennik wełny, cechujący się miękkością i lekkością, niestety bardzo podatny na elektryzowanie oraz sprzyjający poceniu się. Co więcej, akrylu nie poddaje się recyklingowi, a przy nieodpowiednim praniu łatwo się skurczy.
Jak widać, kupowanie odzieży z materiałów syntetycznych ma swoje dobre i złe strony, jednak jeżeli mielibyśmy sformułować uniwersalną radę, to lepiej szukać ubrań, w których syntetyki są jedynie kilku- albo kilkunastoprocentową domieszką, a nie dominują cały skład.